Austin Nominees

Restaurant of the Year

Barley Swine
Emmer and Rye
Juniper
Lenoir
L'Oca d'Oro
Otoko
Sway
Uchi/Uchiko
Wu Chow

Chef of the Year

Tatsu Aikawa and Tako Matsumoto, Ramen Tatsu-Ya
Tyson Cole, Uchi, Uchiko
Todd Duplechan, Lenoir
Kevin Fink, Emmer & Rye
Bryce Gilmore, Barley Swine, Odd Duck
Jack Gilmore, Jack Allen's Kitchen
Yoshi Okai, Otoko
Fiore Tedesco, L'Oca d'Oro
Nicholas Yanes, Juniper

Rising Star Chef of the Year

Take and Kayo Asazu, Kome
​David Baek and James Dumapit, Old Thousand
Thai Changthong, Thai Khun
Page Pressley, Emmer & Rye
Sterling Ridings
Jacob Weaver, Juliet

Neighborhood Restaurant of the Year

El Mesón
Enoteca Vespaio
Gourmands Neighborhood Pub
June's All-Day
Little Deli & Pizza
Mongers Market + Kitchen
Ramen Tatsu-ya
Thai Fresh

Bar of the Year

Backbeat
Boiler Nine
King Bee
Kitty Cohen's
The Little Darlin'
Roosevelt Room
Small Victory
Stay Gold
Whisler's

Bartender of the Year

Jeff Boley, The Townsend
Dennis Gobis, The Roosvelt Room
Billy Hankey, King Bee Lounge
Whitney Hazelmyer, Otoko
Jennifer Keyser, Geraldine's
Josh Loving, Small Victory
Bill Norris, Midnight Cowboy
Ania Robbins, Backbeat, Drink.well.

Brewery of the Year

(512) Brewing
​ABGB
Blue Owl
Hops & Grain
Lazarus
Real Ale
Thirsty Planet

Wine Program of the Year

Aviary
Bufalina
Cafe Josie
Elm Restaurant Group
The Grove
La Corsha
L'Oca d'Oro

Pastry Chef of the Year

Tavel Bristol-Joseph, Emmer & Rye
Thomas Calhoun
Mary Catherine Curren, Elm Restaurant Group
Abby Love, Dai Due
Laura Sawicki, Launderette

Best Burger

Casino El Camino
Central Standard
Contigo
Hopdoddy
Jeffrey's
Nau Enfield Drug
P Terry's
Parkside
Swift's Attic

Best New Restaurant

827Ray's Kitchen + Cellar
The Beer Plant
Cane Rosso
Cannon + Belle
Citizen Eatery
Culinary Dropout
Delicious
Eberly
Grizzelda's
Irene's
Kemuri Tatsu-ya
Kuneho
Old Thousand
Red Ash Italia
Salt Traders Coastal Cooking
Sophia's

San Antonio Nominees

Restaurant of the Year

The Bin
Bite
Bliss
Botika
Cured
Dough Pizza Napoletana
Feast
Grayze
Restaurant Gwendolyn
Tre Trattoria

Chef of the Year

Bruce Auden, Biga on the Banks
Mark Bliss, Bliss
Stefan Bowers, Feast
Luis Colon, Folc
Pedro Cuéllar, Grayze
Johnny Hernandez, La Gloria, El Machito, and The Frutería
Geronimo Lopez, Botika
Michael Sohocki, Restaurant Gwendolyn, Il Forno
Andrew Weissman, Il Sogno Osteria, Signature
Jeff White, Boiler House Texas Grill & Wine Garden

Best New Restaurant

Battalion
Chisme
High Street Wine Co.
Jazz, TX
Sangria on the Burg
Signature
The Well
Whiskey Tree

CultureMap
© 2017 CultureMap LLC. All Rights Reserved.